Co je mercerovaná bavlna?

 

Předpokládáme, že každý z vás zná bavlnu. Známý materiál, díky kterému je vaše oblečení příjemné na dotek a cítíte se v něm pohodlně v létě i v zimě. Materiál, kterému není nutné věnovat extra péči a při praní nepotřebujete radu od mámy. Ačkoliv by se mohlo zdát, že na bavlně už není co vylepšit, rozhodl se britský chemik John Mercer v 19. století namáčet bavlnu do louhu sodného.

A voilà, vylepšená verze bavlny přišla na svět.

 

Proč se stala mercerovaná bavlna tak oblíbená?

Proces mercerace totiž bavlnu posouvá na lepší level a všechny její vlastnosti vylepšuje. Takto upravená bavlna je ještě příjemnější na dotek, lépe pohlcuje vlhkost a lépe drží svůj tvar. Mercerovaná bavlna se pyšní svou pevností, to znamená konec dírám na oblíbených ponožkách!

Další výhodou mercerované bavlny je její stálobarevnost a jasnost barev. Během procesu mercerace totiž vlákna nabobtnají a změní svůj tvar i délku. Díky tomu dokáže vlákno pojmout více barvy při procesu barvení. Váš oblíbený motiv na ponožkách tak bude zářit i po každodenním praní.

S mercerovanou bavlnou to zkrátka byla láska na první dotek. Rozdíl mezi klasickou a mercerovanou bavlnou jsme za vás poctivě vyzkoušeli a rozdíl je opravdu znát. Věříme, že se v našich ponožkách budete opravdu cítit jako v (mercerované) bavlnce.

Zpět do obchodu